Vaidavere küla

 

Vaidavere küla on ringküla, kus talud asetsevad küllaltki suurte vahemaadega ringjalt ümber siinse vooreharja. Kui Eesti kõige kõrgem voor – Laiuse – on kõrgeimas tipus 144 m üle merepinna, siis Vaidavere kõrgeim tipp on 100,8 m üle merepinna ning seesama koht on täpiga märgistatud kaardil.

Ka Regio kaartidel on kõrvalt mööduvale teele lisatud päikseloojangu täpike, tähistades kauni vaatega paika. Järgmisel maa-ameti kaardil on näha Vaidavere voore asukoht Vooremaa voorestikus.

Vaidavere külas on lisaks teistele toredatele inimestele sündinud akadeemik Johannes Voldemar Veski (1873-1968). Aastast 1973 seisab Kaasiku talu endise peahoone kohal skulptor Arseni Mölder’i loodud mälestusmärk kuulsa keeleteadlase sünnikohale.

Pildiotsingu Vaidavere küla tulemus

Raamatust Maarja-Magdaleena kihelkonna koolid, leiab leheküljelt 55-56 infot kunagise Vaidavere külakooli kohta. Põnevaim sellest vast fakt, et koolis, mis loodi 1800. aastal on aastatel 1803-1895 töötanud sama suguvõsa kolm põlve, kõigepealt oli õpetajaks Silla Kaarel, kes pärast perekonnanimede saamist (1827) sai liignime Schulbach. Siis töötas koolmeistrina Silla Kaarli poeg, samuti Kaarel Schulbach ning temalt võtab koolmeistri ameti üle juba seminariharidusega poeg Julius Schulbach. 1895 määrati koolmeistriks Odiverelt August Pärtelpoeg (Sama raamatu Odivere kooli kohta käivas peatükis on sealse koolmeistri nimi Johan Pärtelpoeg, kes vallandatakse alles 1898. aastal, selle eest et ta ei oska riigikeelt ja on kõlbmatu õpetajaks). Viimane koolimajahoone ehitati 1870. aastal ning praeguseks on sellest järel vaid varemed.